שלום אורח
 
התחבר
 
נא להמתין...

מיומנויות 6: אמצעים סגנוניים, לשון ציורית

|

רבקה רביב

צפיות: 1379
|
דרוג  (0)

מיומנויות בלימוד תנ"ך

 

אמצעים סגנוניים
 חזרות - מילה מנחה, תקבולות, פזמון, שרשור


מידה כנגד מידה


אסוציאציה פנים- מקראית
("דברי תורה עניים במקומן ועשירים במקום אחר")  

 


לשון ציורית


נקודת תצפית, 
מונולוג פנימי


לשון ציורית

 

 

הכרה של מספר מרכיבים של הלשון הציורית במקרא: מטאפורה, דימוי ומשל.

 

המטאפורה היא השאלה: תיבה או מספר תיבות, שהושאלה להן משמעות שונה ממובנן הרגיל. זהו סוג של דימוי, היוצר זהות משתמעת בין שני דברים שונים, בלי כ"ף הדמיון או ללא מלת השוואה אחרת. המטאפורה מעבירה תכונות או תופעות מתחום אחד לתחום אחר, כמו: מן האדם אל החי, מהצומח לדומם. כגון:          "קול דמי אחיך צעקים" (בראשית ד, י); "אתה תרעה את עמי את ישראל" (ש"ב ה', ב). האנשה (פרסוניפיקציה): היא מקרה מיוחד של מטאפורה, כאשר מייחסים תכונות אנוש למי שאינו אדם. כגון: "ופצתה האדמה את פיה" (במדבר טז, ל); "היד ה' תקצר" (במדבר י"א, כג).

 

השימוש בלשון הציורית מאפשר להביע את התכנים בדרכים יותר מעמיקות המפעילות גם את הדמיון והרגש של הלומד. לדוגמא, הנביא ירמיהו משתמש בלשון ציורית בכדי לתאר את השימוש לרעה שעושים אנשי ירושלים בלשונם ומדמה את פעולת הדיבור לפעולת מלחמה בה הלשון היא קשת היורה חצים למרחק ופוגעת באנשים אחרים:

וַיַּדְרְכוּ אֶת לְשׁוֹנָם קַשְׁתָּם שֶׁקֶר [ ...] חֵץ שָׁחוּט לְשׁוֹנָם מִרְמָה דִבֵּר בְּפִיו שָׁלוֹם אֶת רֵעֵהוּ יְדַבֵּר וּבְקִרְבּוֹ יָשִׂים אָרְבּוֹ (ירמיהו ט, ב-ז)

 

ההבחנה בין מה שכתוב כמשמעו לבין מה שמתואר בלשון ציורית איננה פעולה פשוטה, בעיקר בנוגע למטאפורה ולמשל. לדוגמא, לא ברור המעבר בין המשל לנמשל שבו בעל מזמור א' מתאר את הצדיק: "וְהָיָה כְּעֵץ שָׁתוּל עַל פַּלְגֵי מָיִם אֲשֶׁר פִּרְיוֹ יִתֵּן בְּעִתּוֹ וְעָלֵהוּ לֹא יִבּוֹל וְכֹל אֲשֶׁר יַעֲשֶׂה יַצְלִיחַ" (תהילים א, ג). האם הכתוב "וְכֹל אֲשֶׁר יַעֲשֶׂה יַצְלִיחַ" מתייחס למשל (ההצלחה היא של העץ) או לנמשל (ההצלחה של הצדיק).

 

בנבואות ציוריות ישנה דילמה פרשנית האם הכתוב כמשמעו או שמדובר בלשון ציורית, לדוגמא, מחלוקת רמב"ם (במשנה תורה, הלכות מלכים י"ב, א) ורמב"ן (בפירושו לויקרא כ"ו, ו'; רס"ג, אמונות ודעות, מאמר ז') על פירוש הכתוב: " וְגָר זְאֵב עִם כֶּבֶשׂ" (ישעיהו י"א, ו').


 

 

נושאים קשורים: בראשית | חומרי הוראה - חט''ע
 
האתר פותח על ידי מטח – המרכז לטכנולוגיה חינוכית
לצפייה תקינה באתר תוכלו לעיין ברשימת דפדפנים נתמכים ותוספים נדרשים